Colybrassus Şehri

Colybrassus Şehri

COLYBRASSUS ( AYASOFYA) ANTİK ŞEHRİ

Colybrassus Antik Şehri

Colybrassus, Antalya il sınırları Alanya ilçesi yakınlarında, Güzelbağ Beldesi Bayırkozağacı Köyü sınırları içindeki bir antik kenttir. Aşağıdaki haritada 25 numaralı alan olarak gösterilmektedir.

Colybrassus, Alanya’nın 30 kilometre kadar kuzeybatısında ve Toroslar’da Roma döneminden kalma bir kenttir. Colybrassus ilk kez A. Albek tarafınca araştırılmış ve yayınlanmıştır.

Colybrassus Yazıt
Colybrassus Yazıt

A. Albek kentin Pisidia’nın doğusunda Kilikya’ nın batısındaki Hellenistik dönem izleri taşıyan yerleşim olarak tanımlar.

Bean ve Mittford’un araştırmaları sırasında kent yazıtları açısından incelenmiştir. Yazıtların incelenmesi sonucunda Colybrassus olarak lokalize edilmiştir.

Kentteki yaşamın ortaçağa kadar devam ettiğini gösteren yazılı kaynaklar vardır. Aynı zamanda birden fazla kilise kalıntısı da bunu kanıtlamaktadır.

Çevreye dağılmış durumdaki çok sayıda yazıt, kent tarihine ilişkin önemli bilgiler içermekle birlikte ayrıntılar henüz gün ışığına çıkmamıştır.

Merdivenler;

Kent merkezindeki yapılara ulaşmak için kayaya oyulmuş merdivenler bulunmaktadır.Bu merdivenler sur üzerindeki giriş kapısına uzanmaktadır

Alanya-colybrassus-antik-kenti-05
Tapınaklar ;

Alanya-colybrassus-antik-kenti-06Kent merkezi bir vadi içerisin de yer almaktadır. Günümüze kadar ayakta kalan kalıntılar arasında birbirinden 70-80 metre uzaklıkta iki tapınak vardır. Köşe başlığı İon tarzında ki tapınak bunlardan biridir.

Tapınağın duvarları ve çatısı çöktüğü için sadece kolonları kalmış. Bazı evlerin temeli hala belirlenebiliyor ve çevrenin her yerinde kare taşlar bulunuyor.

Granit tuğlaların düzenli kesimi ve kalan taşların hatasızlığı mükemmel bir inşaatçılığı anlatıyor. Yapı taşları düzenle yerleştirilerek, çimento veya sıva kullanılmadan, yapılmıştır.

Nekropol;

Kentin güneybatısında bulunan nekropol alanında açıkta duran birçok lahit ve bir de kaya mezarı bulunmaktadır. Kentte ayrıca odeon, kuleli kent duvarları, eksedra, konut kalıntılarından örnekler görülebilir.

Kaya Mezar;

Alanya-colybrassus-antik-kenti-04

Kaya mezarın cephesi anıtsal bir görüntüdedir. Tek mekandan oluşan mezar odasına 18 basamaklı bir merdivenle çıkılır ve girişin üstü basık kemer şeklinde yontularak içi Medusa başı ile süslenmiştir. Kemerin iki yanı ise kartal motiflidir.

Evler ;
Alanya-colybrassus-antik-kenti-03Kent merkezinin doğusundaki konut alanı , kandilcik tepesine kadar uzanmaktadır. Bu bölümdeki sur üzerinde bulunan yazıtta askeri bir birliğin yerleşim alanından bahsedilmektedir. Yazıttan yola çıkan araştırmacılara göre kulenin varlığı da burada kentten ayrılarak yapılmış küçük bir kaleye işaret etmektedir.

Maalesef Colybrassus’un nüfusu hakkında pek bilgi yok ve buraya gelen ziyaretçiler bu ücra yerde Colyabrassos’un nasıl 3000 yıl var olduğuna şaşırırlar.  Yapılar eski yunan kolonisi olduğunu açıklıyor, ama şehir savaş veya depremden harap olduktan sonra başka halk buraya yerleşmemiş.

Colyabrassos gelişmiş bir turistik yer değil, ama tarihe ve örenlere merakı olan insanlar için araştırabilinecek mükemmel bir yerdir. Aynı zamanda Colyabrassosa çıkan yol Toros dağlarına bakan muhteşem güzel bir görüntü sergiliyor.

Ören yeri ücretsiz gezilmektedir. Antik kentin bir adı da Ayasofya’dır.*
Alanya-colybrassus-Kent Planı

 

Kaynakça:

1- Tomaschitz Unpublizierte inschriften Westkilikions 0.A. W. Wien 1998

2- Bean-Mittlord ; A Journey in Rough Cilicia 1964-1968 Wien 1968

3- A.Albek ; Rappoıt sur les Ruınes d’Ayasolya Belleten 1958 (22/87)

4- Wikipedia

5- Antalya Kültür Envanteri 2003

Alanya’nın bu tarihi güzelliklerini görmeye geldiğinizde konaklama ihtiyacınız için 3 yıldız standartına yakın hizmet üreten Alanya’nın tam merkezinde konumlanmış, temiz oda, iyi kahvaltı, kaliteli hizmet anlayışını benimsemiş bir otel olan Güler Otel’ de sizleri misafir olarak ağırlamak isteriz.

Güler Otel, Alanya otelleri arasında uygun oteller arasında yer alan, Alanya Şehir fırsatları nezdinde değerlendirilen bir şehir oteli konumundadır. İş seyahati, iş gezisi için Alanya’ ya gelenlerin de yoğunlukla tercih ettiği bir otel konumundadır.

Alanya tatil, uygun tatil, Alanya ucuz otel, fırsat oteller kavramlarının ortasında yer alan Güler Otel’de sizleri misafir etmekten memnuniyet duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TurkishEnglishRussianGermanDutchUkrainianDanishKazakh
Whatsapp 'tan Sor !