IOTAPE Antik Liman

IOTAPE Antik Liman

IOTAPE Antik Şehri

IOTAPE Antik Şehri

Yukarıdaki harita da 19 numaralı alan olarak gösterilmektedir.
Alanya-iotape-antik-kenti-09 kent planı
Alanya-iotape-antik-kenti-07

IOTAPE Alanya-Gazipaşa karayolunun 33.km.sinde yer alır. Antik kent adını, Kommagene kralı 4. Antiochus’un (I.S.38-72) karısı lotape’den alır.

İmparator Trajan’dan Valerian’a kadar kent kendi adına sikke bastırmıştır.

Kalıntılar Roma ve Bizans dönemi özellikleri taşımaktadır.

Denize doğru uzanan yüksekçe bir burun, kentin akropolü durumundadır.

Bu bölüm surlarla çevrili olduğundan kale (Akropol) görünümündedir. Yapılar oldukça tahrip olmuştur.

Alanya-iotape-antik-kenti-04Akropolün karaya bağlandığı küçük vadide, doğu-batı yönünde uzanan liman caddesi yer almaktadır.

Liman caddesinin büyük bir bölümü günümüzde buradan geçmekte olan karayolunun altında kalmıştır.

Antik caddenin her iki yanında üç basamaktan oluşan krepis bulunduğu ve yer yer bunların arasında heykellerin durduğu kaidelerden anlaşılmaktadır.
Heykellere ait yazıtlı kaideler kentin başarılı ve hayırsever vatandaşları hakkında bilgi içermektedir.

Alanya-iotape-antik-kenti-11

Akropolün doğusunda bulunan koyda dikdörtgen planlı bir bazilika ve içerisindeki yazıtlı fresk nedeniyle Hagios Georgios Stratelates’e atfedilen tek nefli küçük bir kilise görülebilmektedir.

Kilise (H.G.Stratelates)

 

Alanya-iotape-antik-kenti-10

Alanya-iotape-antik-kenti-08Aynı alan içerisinde bir de hamam kalıntısı bulunmakta olup, hamam plan bakımından bölgenin diğer hamamları ile benzerlik göstermektedir.
Hamama ve kente ait altyapı sistemi hala görülebilmektedir.

Antik kentin deniz tarafında kalan kalıntıları arasında , yakınında bulunan bir yazıttan ötürü Trajan’a adanmış bir de tapınak bulunmaktadır.

Tapınak 8×12,5 m ölçülerinde olup , günümüze sadece Stylobat düzeyinde kalabilmiştir.

Alanya-iotape-antik-kenti-06Modern yolun kuzeyinde kalan kalıntılar daha çok nekropol alanındaki mezar yapılarından, evlerden ve bir bölümü izlenebilen surlardan oluşmaktadır.

Nekropolde anıt mezar yapılarının yanı sıra basit olanlarda yer almaktadır ki bunlar yörenin mezar mimarisini ve ölü gömme adetlerini en iyi şekilde yansıtan özgün örneklerdir.

 

Kaynakça :  Antalya Kültür Envanteri 2003

İotape (Aytap) kenti ören yerine ücretsiz girilir ve yaklaşık iki saatte gezilebilir. Antik liman kalıntılarının bulunduğu küçük koy, özellikle yaz aylarında Alanya’dan hareket eden guletlerin uğrak yeridir. Antik kentin güneyinde denize girilebilecek bir de kumsal bulunmaktadır.

 

Alanya’nın bu tarihi güzelliklerini görmeye geldiğinizde konaklama ihtiyacınız için 3 yıldız standartına yakın hizmet üreten Alanya’nın tam merkezinde konumlanmış, temiz oda, iyi kahvaltı, kaliteli hizmet anlayışını benimsemiş bir otel olan Güler Otel’ de sizleri misafir olarak ağırlamak isteriz.

Güler Otel, Alanya otelleri arasında uygun oteller arasında yer alan, Alanya Şehir fırsatları nezdinde değerlendirilen bir şehir oteli konumundadır. İş seyahati, iş gezisi için Alanya’ ya gelenlerin de yoğunlukla tercih ettiği bir otel konumundadır.

Alanya tatil, uygun tatil, Alanya ucuz otel, fırsat oteller kavramlarının ortasında yer alan Güler Otel’de sizleri misafir etmekten memnuniyet duyarız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TurkishEnglishRussianGermanDutchUkrainianDanishKazakh
Whatsapp 'tan Sor !