Laertes Antik Şehri

Laertes Antik Şehri

LAERTES

Dim vadisi ağzında yükselen Cebel-i Reis (Laertes Dağı) güney eteklerinde deniz seviyesinden 850m yükseklikte savunmaya uygun bir coğrafyada kurulmuştur. page032

Strabon Laertes’ten bahsederken demirleme yeri bulunan, göğüs biçimindeki tepe üzerindeki yerleşim diye anlatmaktadır.

Alanya – Gazipaşa Karayolunun 13. Km’sinde kuzeye ayrılan Mahmutlar beldesi yolundan 10km lik stabilize bir yol ile Gözüküçüklü köyünden geçildikten sonra güney batıya uzanan 2.5 km lik toprak yol ile Karamuvar mevkiindeki Laertes antik kentine ulaşılır.

Antik Kent Gözüküçüklü köyü sınırları içindedir. Kentin günümüze kadar gelebilen kalıntıları; Agora, Exedra, Hamam, sarnıçlar, tiyatro, evler ile imparator Claudius’a, Apollon’a ve Zeus Megistos’a ait tapınaklardır.

Laertes 01Buluntulara göre kentin tarihinin İ.O. 7.yy’lın son çeyreğine kadar gittiği bilinmektedir. Halen Alanya müzesinde sergilenmekte olan Fenike dilinde yazılmış olan taş yazıt bu antik kentte bulunmuştur.

Yazıtta; eyalet valisinin hizmetkarı ile mülkiyet kavramındaki sorunlar konu edilmektedir. Bölgede fenike dilinde bir yazıtın bulunuşu fenike kültürünün dağlık kilikya’daki etkisini ve bu bölgeye kadar yayılımını kanıtlamaktadır.

Yazıt üzerinde bazı yerel isimlerde bulunmaktadır. Kentin nekropolü güneydedir.

Nekropol alanı içerisinde çok sayıda ostotek parçaları ve ostoteklerin üzerinde durdurduğu kaideler görülebilmektedir.

 

Kaynak : Antalya Valiliği Kültür Envanteri 2003

Alanya’nın bu tarihi güzelliklerini görmeye geldiğinizde konaklama ihtiyacınız için 3 yıldız standartına yakın hizmet üreten Alanya’nın tam merkezinde konumlanmış, temiz oda, iyi kahvaltı, kaliteli hizmet anlayışını benimsemiş bir otel olan Güler Otel’ de sizleri misafir olarak ağırlamak isteriz.

Güler Otel, Alanya otelleri arasında uygun oteller arasında yer alan, Alanya Şehir fırsatları nezdinde değerlendirilen bir şehir oteli konumundadır. İş seyahati, iş gezisi için Alanya’ ya gelenlerin de yoğunlukla tercih ettiği bir otel konumundadır.

Alanya tatil, uygun tatil, Alanya ucuz otel, fırsat oteller kavramlarının ortasında yer alan Güler Otel’de sizleri misafir etmekten memnuniyet duyarız.

TurkishEnglishRussianGermanDutchUkrainianDanishKazakh
Whatsapp 'tan Sor !